Gemologický aspekt farby diamantu

Aj nepatrné rozdiely vo farbe môžu spôsobiť dramatické rozdiely v hodnote diamantov.

V súčasnosti najrozšírenejšiu stupnicu klasifikácie farby diamantov vyvinul Richard T. Liddicoat na pôde GIA v 50. rokoch. Táto škála opisuje základnú farebnú stupnicu od stupňa D (bezfarebný diamant) až po stupeň Z (svetložltý alebo svetlohnedý diamant).

Diamant typ GHIJ

Písmená na stupnici D až Z neopisujú skutočné farby alebo odtiene. Každé písmeno predstavuje určitý rozsah farieb. Tento rozsah vychádza z kombinácie tónu (tmavší či svetlejší) a sýtosti (intenzity). Táto kombinácia sa zvykne označovať aj ako hĺbka farby. Diamanty sa teda svojou hĺbkou farby môžu mierne líšiť, no i napriek tomu môžu byť stále klasifikované rovnakým stupňom farby. Diamant klasifikovaný stupňom farby H sa teda môže v rozsahu farebnej hĺbky nachádzať bližšie k stupňu G alebo naopak, bližšie k stupňu I. Farebný rozdiel medzi takýmito dvomi diamantmi klasifikovanými stupňom H pritom rozsahom korešponduje s farebným rozdielom medzi diamantom, ktorého farba sa nachádza v strede stupňa G a diamantom, ktorého farba sa nachádza v strede stupňa H.

Buďte obozretní, obráťte sa na odborníkov

Uvedený fakt je dôležitý pre pochopenie, prečo aj dva úplne identicky klasifikované diamanty môžu mať len v dôsledku rozdielnej hĺbky farby odlišnú hodnotu. Túto skutočnosť však nezistíte ani z certifikátu vystaveného gemologickým laboratóriom. Je preto dôležité, aby vás práve predajca diamantov informoval o skutočnej hĺbke farby, a to najmä v prípade, ak sa táto nachádza v blízkosti kvalitatívne nižšieho stupňa. Na to je však nevyhnutné, aby bol on sám dostatočne odborne zdatný, disponoval potrebným technickým vybavením a dokázal takýto rozdiel posúdiť.

 

Chcem diamant do šperku, akú farbu zvoliť?

Farba diamantu je mnohými obchodníkmi často označovaná za druhý najdôležitejší kvalitatívny faktor – po kvalite výbrusu. Toto tvrdenie je však príliš všeobecné, nepresné a vôbec nemusí byť pravdivé.

Skutočný rozdiel vo farbe jednotlivých stupňov

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že z hľadiska praktického posúdenia farby, teda pri osadení diamantu do šperku, je pre väčšinu ľudí extrémne náročné, ak nie nemožné, posúdenie rozdielu vo farbe diamantov dvoch susediacich stupňov (napr. G a H). Rozdiel v ich cene je však významný.

Pohľad zhora na diamanty od stupňa farby E až po stupeň farby L pri dennom svetle.

Pohľad zboku na diamanty od stupňa farby E až po stupeň farby L v analytických podmienkach.

Z vyššie uvedených fotografií diamantov s okrúhlym briliantovým výbrusom – tzv. briliantom je zrejmé, že pri hornom pohľade na diamanty (teda pri rovnakom pohľade ako v prípade diamantov osadených do šperkov) je veľmi náročné rozlíšenie farby jednotlivých stupňov v rozpätí od stupňa G až po stupeň I. Rozdiely medzi týmito stupňami sú o niečo výraznejšie pri bočnom pohľade v analytických podmienkach. Je však dôležité si uvedomiť, že diamant osadený do šperku nie je možné podrobiť takejto analýze.

Diamant osadený do šperku

Platí, že osadené diamanty s farbou G, H a I vyzerajú pri pohľade zhora bezfarebne. Aj preto väčšina laboratórií neklasifikuje farbu osadených kameňov. Ťažkosti pri klasifikácii osadených diamantov spôsobuje okrem iného skutočnosť, že kov ovplyvňuje zdanlivú farbu, keďže zakrýva časť kameňa.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje zdanlivú farbu diamantu, je farba kovu, v ktorom je osadený. Žlté zlato spôsobuje, že nepatrné žlté či hnedé sfarbenie je menej viditeľné, kým biely kov dáva farbe v žltom či hnedom kameni lepšie vyniknúť. Na druhej strane, biele kovy zlepšujú vzhľad bezfarebných kameňov.

Diamanty s farbou J, K a L s hmotnosťou pod 0,50ct, osadené v žltom zlate, sa pri pohľade zhora pre neskúseného pozorovateľa javia ako takmer bezfarebné. Táto farba je lepšie viditeľná vo väčších kameňoch alebo pri osadení v bielom kove. Od stupňa M dokáže väčšina klientov vidieť farby celkom ľahko. Ako sa farba blíži k Z, je zreteľná aj v malých diamantoch.

Posúdenie farby porovnaním

Platí, že farbu lepšie vidieť vo väčších kameňoch než v malých. Pri hmotnosti pod 0.25ct dokáže farbu medzi diamantmi vo farebnom rozsahu D až F rozlíšiť len skúsený gemológ, aj to len v prípade, že tieto kamene nie sú osadené a ich analýza prebehne porovnávacou metódou v laboratórnych podmienkach. V praxi to znamená, že diamanty sú uložené vrchnou časťou na bielom papieri a sú porovnávané pri zdroji svetla farebnej teploty 6500 kelvinov so štandardizovanými vzorovými kameňmi jednotlivých stupňov. Pokiaľ teda vaša snúbenica neplánuje nosiť so sebou sadu vzorových kameňov a porovnávať ich s diamantom, ktorý jej zamýšľate kúpiť, nemáte sa pri dodržaní rád, ktoré tu nájdete, čoho obávať.

Farba v závislosti od výbrusu

Okrúhly briliantový výbrus (briliant) je často považovaný za najlepší tvar, aký možno diamantu udeliť. Jedným z dôkazov je aj skutočnosť, že práve tento tvar dokáže pri kvalitnom spracovaní poskytnúť diamantu takú výraznú brilanciu (súčet farebných a bezfarebných zábleskov svetla v kameni), ktorá prekryje aj inak pozorovateľný farebný nádych. Pre väčšinu z vás, teda ľudí, ktorí sa na diamanty nepozerajú denne, bude aj kvalitne vybrúsený briliant farby H osadený do šperku pôsobiť ako bezfarebný. Aj tu je však potrebné zdôrazniť, že s klesajúcou kvalitou výbrusu, predovšetkým pri proporčných nedostatkoch, sa táto výhoda briliantu čiastočne stráca. Spoľahlivou voľbou v tomto smere sú diamanty s excelentným a veľmi dobrým výbrusom.

Šperk osadený viacerými diamantmi

Pri šperkoch, v ktorých je osadených viacero diamantov (napr. jeden centrálny – veľký kameň a viacero postranných – menších kameňov), je dobré dodržať pravidlo „najlepší v strede“. Pre perfektný vzhľad šperku je totiž dôležité, aby bol centrálny kameň buď rovnakej, resp. v ideálnom prípade aspoň o jeden stupeň lepšej farby ako kamene po jeho stranách.

Súvis farby s fluorescenciou

Dôležitým aspektom, ktorý môže ovplyvniť zdanlivú farbu diamantu, je jeho fluorescencia. Predovšetkým pri bezfarebných diamantoch (D – H) so silnou fluorescenciou modrej farby treba byť opatrný. Táto totiž často spôsobuje matný vzhľad kameňov a oslabenie ich brilancie. Naopak, pri diamantoch s výraznejšou farbou (J – K) býva silná modrá fluorescencia príčinou ich zdanlivej bielej farby. Ak hľadáte pekný kameň s okliešteným rozpočtom, môže byť pre vás práve takýto diamant tou správnou voľbou.

Záleží mi na detailoch

V prípade, ak si chcete byť naozaj istý, že váš diamant ani pri porovnaní s iným kameňom osadeným do šperku neprehrá prípadný súboj farieb (ak sa napríklad obávate, že si vaša snúbenica zaumieni detailne porovnať svoj diamant s kameňom jej priateľky, ktorý nedávno dostala od muža s neobmedzeným rozpočtom), zvoľte farbu F (resp. E pri inom výbruse ako briliant).

 

Praktická rada odborníka

Ak ste si prečítali našu príručku o farbe diamantov, tak už viete, že priplatiť si za farbu v prípade diamantu osadeného do šperku nemá zásadný zmysel, samozrejme, pokiaľ tým cielene nesledujete emocionálny či ekonomický aspekt tejto investície. Rozumnou voľbou farby tak môžete pri kúpe diamantu ušetriť aj viac než 20%, pričom váš diamant bude po osadení do šperku vyzerať takmer identicky ako iný, drahší. Stručné zhrnutie našich rád a odporúčaní pri voľbe farby diamantu môže vyzerať takto:

Šperk z bieleho zlata
Briliantový výbrus: G – I (F pre náročných)
Ostatné výbrusy: F – H (E pre náročných)

Šperk zo žltého a ružového zlata
Briliantový výbrus: I – K (G – H pre náročných)
Ostatné výbrusy: H – J (F – G pre náročných)