Aktuálny trend: Výrazný pokles cien diamantov

Ceny investičných diamantov postihol od januára 2015 na svetových trhoch výrazný pokles. Napríklad o 30,6 percenta sa znížila cena briliantov (typickým spôsobom vybrúsených prírodných diamantov) hmotnosti tri karáty, pričom jedno-karátové spadli takmer o 18 percent.

Pokles cien diamantov

Údaje sa vzťahujú na drahé kamene podľa hodnotiacej škály v najvyššej čistote (IF) a v najlepšej farbe (D), využívané tiež ako investičné. Najväčší pokles v danom období pritom zaznamenali paradoxne diamanty najvyšších kvalít, do ktorých v uplynulých rokoch ukladali svoje prostriedky väčšinou investori. Naopak, ceny diamantov v kvalitách bežne používaných pri výrobe šperkov poklesli o niečo menej. Vyplýva to zo štatistických údajov aktuálneho indexu RAPI, ktorý zverejnil v novembri 2016 magazín Rapaport*.

Aktuálny trend vývoja a objektívna štatistika tak nezodpovedá jednostranne šíreným informáciám o neustálom raste cien diamantov. Pre názornosť a pravdivé konfrontovanie vývoja cien diamantov stačí odcitovať aspoň nasledujúcu ukážku z veľkého množstva publikovaných informácií o údajnom neustálom raste cien diamantov, pričom aktuálny vývoj upozorňuje na ich výrazný pokles.

Bežne sa propaguje len rast cien diamantov  

Už dlhšiu dobu sú preto diamanty a diamantové šperky považované za zaujímavú formu investície, ktorá je v posledných 20. rokoch stále viac a viac obľúbená. To dokazujú štatistiky renomovanej inštitúcie Rapaport, ktorá pravidelne sleduje vývoj cien diamantov. Napríklad hodnota päť-karátových ružových diamantov vzrástla za posledných 15 rokov o cca 170%. Viď.: ako-investovat.sk 25.10.2015; http://ako-investovat.sk/clanok/1224/ako-investovat-do-diamantov/

Porovnáme-li vývoj cen nemovitostí, akcií a diamantů, zjistíme, že poslední ekonomickou krizí prošly nejlépe diamanty. Jejich hodnota mírně rostla, po krizi nabrala strmý růst. Viď.: byznys.ihned.cz 28.08.2015; http://byznys.ihned.cz/podnikani/finance/c1-64504620-kam-s-volnymi-miliony-prinasime-srovnani-vynosu-popularnich-investic/

Ceny diamantů rostly za 5 let o 40-50 %, poptávka stále roste. Viď.: kurzy.cz 29.04.2015; http://www.kurzy.cz/zpravy/379742-ceny-diamantu-rostly-za-5-let-o-40-50-poptavka-stale-roste/

Kde je pravda? Pokračuje rast cien diamantov alebo nastal ich výrazný pokles?

Aké teda zaujať stanovisko k spomínaným tvrdeniam o neustálom raste cien diamantov? Navyše i s odvolávaním sa ich autorov často na rovnaký zdroj informácií, osobitne v kontexte s aktuálnym vývojom, ktorý upozorňuje na ich výrazný pokles.

Podľa našej mienky netreba zatvárať oči pred skutočnosťou, že drvivá väčšina informácií môže byť cielene spracovávaná najmä ako profesionálne vyhotovené Public Relations, nesúce informácie zodpovedajúce záujmom ich zadávateľov. Ich autormi, či už zverejnenými alebo zostávajúcimi v anonymite, môžu byť v konečnom štádiu zväčša spoločnosti, ktoré priamo s diamantmi obchodujú, či inak na tom participujú.

Spravidla takmer vo všetkých publikovaných informáciách o raste cien diamantov pri vyťažovaní zdrojov absentuje relevantné porovnanie cien z hľadiska ich vývoja, či ďalšieho dôležitého kontextu. Nosným pilierom správ je vždy len tvrdenie o „raste cien diamantov“.

Nie je však možné vo všeobecnosti tvrdiť, že ceny diamantov rastú, napr. iba na základe skutočnosti, že v uplynulom roku sa na aukciách v Hong Kongu a Ženeve vydražilo niekoľko unikátnych diamantov za rekordne najvyššie ceny. Takejto správe totiž chýba spomínaný ďalší dôležitý kontext. Chýba uvedenie skutočnosti, že tieto diamanty sa predali za rekordné ceny práve preto, že šlo o unikátne kusy, ktoré nemajú páru a nemožno ich s ničím porovnať. Pritom je tiež málo pravdepodobné, že sa ešte v najbližšom období, či vôbec niekedy podarí nájsť podobný diamant. Cenový vývoj drvivej väčšiny diamantov, ktoré sú na trhoch označované ako investičné (kamene s briliantovým výbrusom o hmotnosti 1 až 5 karátov, v stupňoch čistoty IF až VS2 a vo farbách D až H), je však od týchto rekordných kameňov na míle vzdialený.

Relevantné objektívne uzávery, vhodný okamih pre nákup

Je tak nesporným faktom, že ceny drvivej väčšiny diamantov, a to predovšetkým tých, ktoré sú na trhoch obvykle označované ako investičné, v uplynulom období výrazne klesajú. Sklamanie niektorých investorov z uvedenej reality na jednej strane, naopak iní považujú za výbornú príležitosť: práve k novým investíciám. Čakajú, vhodný okamih, kedy budú diamanty cenovo úplne na dne. Je však dôležité, aby každý, kto uvažuje nad investovaním do diamantov mal možnosť pracovať s relevantnými a pravdivými informáciami. Vývoj cien diamantov budeme preto pravidelne monitorovať a i naďalej vás budeme informovať o aktuálnej situácii na diamantovom trhu.

Naším zámerom je najmä objektívne a pravdivo verejnosť informovať. Pomôcť predísť viacerým prípadom nevydarených investícií do diamantov, s ktorými sme sa stretli počas svojej dlhoročnej znaleckej praxe. Rozhodnutiam, po ktorých sa zúfalí klienti márne pokúšali speňažiť nakúpené diamanty čo i len za zlomok ich kúpnej ceny. Väčšina týchto prípadov mala spoločný menovateľ – slepú dôveru klienta a špičkovo prepracovaný marketing predajcu, ktorého súčasťou sú často aj zavádzajúce informácie o vývoji cien diamantov. Z dôvodu komplikovaného spôsobu hodnotenia sa klient pri kúpe diamantov musí vždy, aspoň čiastočne spoľahnúť na čestný prístup obchodníka. Nie je však odkázaný na slepú dôveru. Množstvo informácií sa dá preveriť už s minimálnym úsilím. Úlohou projektu Diamantier je nielen ukázať, ale aj priamo, jednoducho, spoľahlivo a za túto internetovú službu bezplatne overiť cenu a kvalitu akéhokoľvek diamantu.


*/ Medzinárodná sieť spoločností Rapaport Group poskytuje služby ktoré podporujú rozvoj férového, transparentného, efektívneho a konkurencieschopného diamantového trhu. Bola založená v roku 1976, v súčasnosti má cez 20-tisíc klientov v 118 krajinách sveta. Divízia siete zaoberajúca sa vydavateľskou činnosťou je známa predovšetkým pre tzv. Rapaport report, čo je pravidelne aktualizovaný súhrnný report cien diamantov. Od založenia v roku 1978 až do súčasnosti je primárnym zdrojom relevantných informácií o cenách diamantov na svetových trhoch.