Podvodníci vytvorili na syntetickom diamante identifikačný nápis laboratória GIA (Gemological Institute of America) tak, aby sa javilo, že kameň je skutočným nositeľom vlastností opísaných v certifikáte vystavenom k prírodnému diamantu. Ako ďalej tento týždeň informoval inštitút GIA, tento laserový nápis na páse diamantu obsahoval skutočné číslo certifikátu vystaveného jeho laboratóriom v roku 2015 k prírodnému diamantu. Zámenu odhalilo testovanie na najmodernejších zariadeniach. Taktiež posúdením samotného nápisu sa zistilo, že font písma má mierne odlišný od toho, aký používa GIA, čo rovnako potvrdilo, že nápis je falošný.

„Je dôležité, aby spracovatelia aj verejnosť boli opatrní“, varuje pred zavádzajúcimi praktikami prestížny gemologický inštitút sídliaci v kalifornskom Carlsbade, pričom radí overovať podozrivé diamanty v gemologickom laboratóriu. 

Slovenský gemologický inštitút  v kontexte s odhalením nového druhu podvodu s drahými kameňmi odporúča záujemcom o nadobudnutie diamantov ale aj klenotníkom, osobitne v období pred Vianočnými sviatkami, keď obdarúvame napríklad aj šperkami našich najbližších, zvýšenú obozretnosť. Pri zámene prírodného drahého kameňa za syntetický nebudú parametre diamantu a teda ani jeho hodnota korešpondovať s jeho cenou. Nový majiteľ tak môže utrpieť značnú finančnú škodu.