Pýtajte sa, radi odpovieme

Spolu s otázkou prosím uveďte aj svoje kontaktné údaje, aby sme vás mohli informovať o odpovedi.

Najnovšie zodpovedané otázky

quotation mark

Dobry den. Aky je Vas nazor na presnost testerov Presidium/ inych elektronickych testerov fungujucich na baze tepelnej a elektrickej vodivosti? Dokazu skutocne potvrdit ci sa jedna o pravy diamant pripadne ho odlisit od moissantu? Dakujem. Eva Abelovska

09.01.2018

Martin Mikuš

Martin Mikuš, Diamantier.sk

Dobrý deň prajem,

ak sa testery Presidium používajú presne v súlade s inštrukciami na ich použitie (čo však robí v skutočnosti len málokto), možno tieto prístroje označiť za pomerne spoľahlivé. Z vlastnej praxe môžem povedať, že problém týchto testerov je niekedy skôr ich neschopnosť pozitívne identifikovať diamant než to, že by za diamant označili niečo, čo ním nie je. Nemožno ich však považovať za 100% spoľahlivú metódu identifikácie diamantov. Ďalšou relatívnou nevýhodou je ich použiteľnosť len pri diamantoch o priemere cca 2,00mm a väčších. Zároveň je tiež dôležité podotknúť, že tieto testery dokážu odlíšiť diamant od jeho imitácií, nedokážu však odlíšiť syntetický diamant od diamantu prírodného.

S pozdravom,

Martin Mikuš

Zobraziť viac
quotation mark

Váž.p.Martin Mikuš, som majiteľom šperku, v ktorom je osadený diamant. Môžte mi poradiť, kde mi uvedený diamant vyberú zo šperku a tiež kde mi ho opuncujú, keď že ho chcem predať. Ďakujem. S pozdravom Jozef Dermek

09.11.2017

Martin Mikuš

Martin Mikuš, Diamantier.sk

Dobrý deň pán Dermek,

vybratie diamantu zo šperku je úkon, ktorý Vám dokáže zabezpečiť zlatník. Podmienky takéhoto úkonu sú vecou individuálnej dohody medzi Vami a konkrétnym zlatníkom. Gemologické laboratóriá, ktoré sa venujú činnosti analýz diamantov, takúto službu /vybratie kameňa zo šperku/ neposkytujú. Analýzu kameňa (ak ste „puncovaním“ mysleli tento úkon) Vám môže zabezpečiť gemologické laboratórium. Z medzinárodne akceptovaných sú to napríklad GIA (www.gia.edu), HRD (www.hrdantwerp.be) alebo IGI (www.igiworldwide.com). Ďalšou možnosťou je jeho analýza v laboratóriu Slovenského gemologického inštitútu, v ktorom taktiež ako znalec pôsobím (www.gemologia.sk). Ak ste puncovaním mysleli úkon overenia rýdzosti drahého kovu v šperku, tento úkon Vám poskytne Puncový úrad Slovenskej republiky (www.puncovyurad.sk).

S pozdravom,

Martin Mikuš

Zobraziť viac
quotation mark

Dobry den, s priatelom sme pozerali zasnubne prstene a v jednom klenotnictve sme natrafili na cierny briliant. Je to standardna farba briliantu? Existuju cierne brilianty? Na nete sa nam nepodarilo najst blizsie info. Dakujem za odpoved. S pozdravom Katka

10.09.2017

Martin Mikuš

Martin Mikuš, Diamantier.sk

Pekný deň Katka,

čierna farba pri diamante môže byť jednak prirodzená, teda prírodného pôvodu, alebo dôsledkom farebnej úpravy, obvykle úpravy technológiou vysokého tlaku a vysokej teploty – HPHT (high pressure high temperature). Väčšina diamantov s peknou, rovnomernou čiernou farbou v šperkoch je práve dôsledkom uvedenej úpravy. Prírodne čierne diamanty sú relatívne ojedinelé. Pôvod farby by však mal byť vždy jasne  deklarovaný v príslušnom certifikáte, ktorý by mal byť vystavený nezávislým gemologickým laboratóriom.

S pozdravom,

Martin

Zobraziť viac
quotation mark

Dobry den, uvazujem o nakupe diamantu a jeho vlozeni do zakazkovo vyrobeneho prstena. Myslite, ze existuje riziko ze by ho zlatnik vymenil za iny? Ako sa moze laik zabezpecit, aby sa toto nestalo a deje sa to vobec? S pozdravom Ondrej Droba

10.07.2017

Martin Mikuš

Martin Mikuš, Diamantier.sk

Pekný deň pán Droba,

samozrejme, v teoretickej rovine je možná akákoľvek forma podvodu či zámeny. Prakticky však, pokiaľ spolupracujete s klenotníkom s dobrými referenciami, by sa to stať nemalo. Pokiaľ si zakúpite diamant s laserovým číslom certifikátu vypáleným na jeho páse, je možnosť zámeny eliminovaná do veľmi veľkej miery (najmä pokiaľ spôsob osadenia diamantu umožní kontrolu tohto nápisu aj po jeho osadení). Rovnako aj v prípade diamantu s certifikátom, v ktorom sú zakreslené jeho inklúzie do diagramov, je možné verifikovať tieto inklúzie aj po zasadení diamantu do šperku a tým overiť, či sa jedná o diamant prislúchajúci danému certifikátu. Teda zjednodušene povedané – áno, je možné sa proti prípadnej zámene efektívne zabezpečiť – najmä pokiaľ budete v tejto veci spolupracovať s dostatočne odborným predajcom diamantu alebo iným odborníkom, ktorý bude ochotný vykonať Vám verifikáciu diamantu aj po jeho zasadení.

S pozdravom a prianím pekného dňa,

Martin Mikuš

Zobraziť viac
quotation mark

Viete mi prosím oceniť aj diamant, ktorý je v certifikáte označený ako „clarity enhanced“? Jakub D.

25.04.2017

Martin Mikuš

Martin Mikuš, Diamantier.sk

Dobrý deň, oceňovanie upravovaných diamantov – teda konkrétne diamantov s upravovanou čistotou (tzv. clarity enhanced) – nerealizujeme z niekoľkých dôvodov.

V prvom rade je potrebné uviesť, že za účelom objektívneho ocenenia takéhoto kameňa by bolo potrebné poznať parameter čistoty, ktorý mal diamant ešte pred vykonaním samotnej úpravy. Dovolím si však poznamenať, že osobne by som sa kúpe takýmto spôsobom upraveného diamantu radšej vyhol. V prípade tzv. „clarity enhanced diamonds“ ide totiž vždy o diamanty s pôvodne veľmi nízkou čistotou, ktoré zároveň obsahujú fraktúry siahajúce až k povrchu kameňa, ktoré sa následne vypĺňajú syntetickou substanciou s indexom lomu podobným diamantu, čím sa tieto fraktúry veľmi efektívne maskujú. Je však veľmi dôležité vedieť, že takáto úprava má jednak podstatne nižšiu stabilitu (odolnosť voči chemikáliám a teplu) než samotný diamant a časom teda s veľkou pravdepodobnosťou dôjde k jej poškodeniu a tiež to, že prítomnosť uvedených fraktúr zakladá dôvodný predpoklad, že diamant danej čistoty je už sám osebe značne oslabený a teda aj podstatne viac náchylný na poškodenie v dôsledku úderu alebo prípadného pádu na tvrdší povrch. Cena týchto kameňov je, prirodzene, podstatne nižšia v porovnaní s neupravovanými kameňmi rovnakých parametrov. Zväčša však býva zároveň i neprimerane vyššia než cena kameňov, akú by tieto mali bez vykonania uvedených úprav. Z toho je zrejmé, že v prípade tzv. „clarity enhanced“ diamantov  sa jedná tiež (okrem už uvedených rizík) o veľmi nevýhodný „pomer kvality a ceny“.

Zobraziť viac